Ako si správne vybrať sedačku?

Ako si správne vybrať sedačku?

Či zariaďujete nový byt alebo vymieňate starú sedačku, dôležité je vybrať si správnu sedačku! Sedačka slúži primárne na sedenie. Pri výbere sedacej súpravy je teda najdôležitejšie, ako sa vám v sedačke sedí, aký máte z nej pocit. Pred kúpou sedačky si prečítajte nasledujúce odborné rady a tipy.

1. Kam chcete sedačku umiestniť?

Z dispozičného riešenia by mala byť sedacia súprava na takom mieste, aby vám poskytovala určité súkromie („za rohom“). Aby prvý pohľad osoby, ktorá vstúpi do miestnosti, nepadol na vás na sedačke, ale napr. na obývaciu stenu s televízorom.

Kam umiestniť sedačku

2. Koľko ľudí potrebujete usadiť?

Rozmyslite si, koľko miest na sedenie potrebujete vytvoriť. Sedacia súprava sa môže skladať z 3-sedu, 2-sedu, kresiel a rohové sedačky majú obvykle už viacero modulov rôznych rozmerov. Taburetka je praktické riešenie, keď potrebujete narýchlo ešte jedno miesto na sedenie. Budete sedačku využívať i na prípadné prespanie návštevy? Sedačky sa väčšinou vyrábajú iba na príležitostné spanie. V ponuke máme aj sedačky vhodné na pravidelné spanie, ktoré majú inú konštrukciu a výplne. Informujte sa u našich odborných predajcov.

3. Aký štýl sedačky sa hodí do vášho interiéru?

 • Moderný – nízka sedačka, hranatý dizajn, hlboký sed, často „vankúšový“ operákNízka hranatá moderná sedačka
 • Klasický – vyššia sedačka, pohodlnejšie sedenie, možnosť oprieť si hlavu, zaoblené tvary
  Klasická pohodlná sedacia súprava
 • Rustikálny – najvyššia sedačka, veľkolepý dizajn, zdobená drevom, často anatomicky tvarovaná či s možnosťou polohovania
  Veľkolepá rustikálna sedačka

4. Akú zostavu zo sedačky vyskladať?

Zostava sedačky môže byť podmiená počtom miest na sedenie alebo vaším vkusom.

 • Rovná – sedačka môže obsahovať 3-sed, 2-sed, kreslá a ich ľubovoľnú kombináciu (napr. 3+1+1, 3+2+1, 3+2, 3+1 a iné)
 • Rohová – najbežnejšia rohová zostava sedačky je 2-sed + roh + 3-sed, kratšia časť môže byť ukončená otomanom (ukončenie bez podrúčky). Rohová sedačka sa dá ľubovoľne vyskladať, môže byť kratšia či dlhšia, podľa vášho želania.
 • Učková – sedačka do tvaru „U“, tzn. s dvoma rohmi. Populárny tvar sedačky, ktorá sa hodí do priestranného interiéru. Veľa druhov sedačiek, umožňuje z modulov vyskladať sedačku do tvaru U.
Rovná sedacia súprava

Rohová sedacia súprava

s otomanom Veľká sedačka účková

 

5. V akom poťahu zvoliť sedačku?

Farba a dezén robia prvý dojem zo sedačky. Farby voľte s ohľadom na farby steny, nábytku a koberca v obývačke. Efekt jednoducho dosiahnete zladením doplnkov.

 • Sedačka v látke – ponúkame široký výber poťahových látok, vo viacerých cenových skupinách, podľa kvality a odolnosti látky.
 • Sedačka v koži – reprezentuje kvalitu, stálosť a luxus. Vyberte si klasickú čiernu, elegantnú bielu či neprehliadnuteľné farebné odtiene koží.

Kožená sedačka pôsobí luxusne

Priestor na sedačku si doma odmerajte a poznačte na kúsok papiera. Pri výbere sa neriaďte iba vizuálnym kritériom ale hlavne vyskúšajte čo najviac typov sedačiek (tak ako keď kupujete topánky). Každá sedačka má inú ergonómiu – t.j. výšku sedu, hĺbku sedu, odklon, výšku operáka, a tvrdosť výplne. V našej predajni máte možnosť vyskúšať si až 70 vystavených typov sedacích súprav. 

Vyberte si správnu sedačku a my vám takú dovezieme, vynesieme aj zmontujeme!

PS: Často sa stretávame s rozdielnymi generačnými názormi. Deti nesprávne radia rodičom nízke moderné sedačky, ktoré nie vždy vyhovujú potrebám zrelých ľudí, a naopak. Buďte preto sebeckí a kúpte si sedačku akú VY naozaj chcete a potrebujete!

 

Facebook

Instagram

Potrebujete poradiť?